Αθλητισμός και FitnessΠοδόσφαιρο

Τι είναι ένα hat-trick; Τα ταχύτερα καπέλα στην ιστορία του ποδοσφαίρου

Στο ποδόσφαιρο, καθώς και σε άλλα αθλήματα παιχνιδιών, υπάρχουν πολλοί όροι που σημαίνουν αυτή ή αυτή την έννοια. Για παράδειγμα, ο αριθμός των γκολ που πέτυχε ένας παίκτης στην πύλη των αντιπάλων σε ορισμένες περιπτώσεις έχει επίσης ένα όνομα. Αυτό θα απαντήσει στην ερώτηση: "Τι είναι ένα" hat-trick ";"

Ιστορία της εμφάνισης

Οι οπαδοί του ποδοσφαίρου συχνά εκπλήσσονται όταν ανακαλύπτουν ότι η λέξη δεν έχει συνδεθεί αρκετά με το ποδόσφαιρο. Ο όρος που μεταφράζεται από τα αγγλικά σημαίνει "κόλπο με καπέλο".

Γιατί μια τέτοια φράση έχει να κάνει με τον αθλητισμό εν γένει; Το γεγονός είναι ότι το 1858 στην Αγγλία υπήρχαν σημαντικοί διαγωνισμοί στο κρίκετ, ο οποίος στη συνέχεια ήταν πιο δημοφιλής από το ποδόσφαιρο. Ο παίκτης Heathfield Hatman Stevenson είχε αρκετούς επιτυχημένους συνδυασμούς και ήταν σε θέση να περάσει τρία wickets στη σειρά. Αυτό το επίτευγμα δεν ήταν δυνατό για όλους τους αθλητές. Οι οπαδοί ήταν πολύ ευχαριστημένοι και έδωσαν την Kh.H. Στέβενσον καπέλο. Τώρα έγινε σαφέστερο για εμάς τι είναι το καπέλο από την άποψη της φιλολογικής προέλευσης της λέξης.

Ποδόσφαιρο και στόχοι

Οι παίκτες κατά τη διάρκεια του αγώνα δεν παίρνουν πάντα γκολ στην πύλη των αντιπάλων, και μερικές φορές υπάρχουν μοναδικές στιγμές όταν ένας παίκτης διαφέρει αρκετές φορές. Εξετάστε ποια ονόματα χρησιμοποιούνται ανάλογα με το πόσες φορές ο παίκτης μπόρεσε να χτυπήσει την πύλη της αντίπαλης ομάδας.

Μια σφαίρα σκόρδου είναι ένα συχνό περιστατικό, επομένως δεν υπήρχε ειδικό όνομα για αυτή τη στιγμή. Όταν ένας παίκτης υπογράφει δύο φορές στο στόχο του αντιπάλου (που συμβαίνει όχι τόσο συχνά) είναι διπλός.

Τι είναι ένα hat-trick; Αυτό είναι σωστό! Όταν ένας ποδοσφαιριστής χτυπήσει την πύλη του αντιπάλου τρεις φορές, είναι συνηθισμένο να λέει ότι έκανε ένα καπέλο. Πολύ σπάνια στην ιστορία του ποδοσφαίρου υπήρχαν αγώνες, όταν ένας αθλητής κατάφερε να σκοράρει 4 γκολ (να κάνει πόκερ). Τι είναι ένα penta τέχνασμα; Στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο, δεν είναι όλα τα σούπερ σταρ να καταφέρνουν να γίνουν συγγραφέας 5 μπάλες σε μια μονομαχία. Πρόσφατα, ένα τέτοιο επίτευγμα παραιτήθηκε από το μπροστινό μέρος του "βαυαρικού" του Μονάχου Robert Lewandowski σε μια μονομαχία ενάντια στο πολύ αδύναμο "Wolfsburg".

3 γκολ σε έναν αγώνα στα πρωταθλήματα της Ουκρανίας

Από το 1992 μέχρι σήμερα, 136 φιγούρες καπέλων καταγράφηκαν στις μονομαχίες του υψηλότερου πρωταθλήματος της Ουκρανίας. Για 25 χρόνια που διοργανώνουν τουρνουά ποδοσφαίρου στην Ουκρανία (ελίτ διαίρεση) - αυτό είναι πολύ καλός δείκτης.

Αυτό που είναι ένα hat-trick στο ποδόσφαιρο είναι γνωστό στους παίκτες του Κιέβου Dynamo, ο οποίος μπορεί να είναι περήφανος για την ηγεσία σε αυτόν τον κατάλογο. Το Dynamo το έκανε ήδη 30 φορές. Ηγέτης μεταξύ των παικτών στον κατάλογο των σκόρερ, ο οποίος σκόραρε τρία γκολ σε ένα παιχνίδι, είναι ο Σεργκέι Ρέμπορο. Την πρώτη φορά που ο παίκτης έφθασε σε ένα τέτοιο αποτέλεσμα στις 3 Ιουνίου 1992 σε μια μονομαχία με το "Evis" του Νικολάεφ. Οι υπόλοιπες τριάδες Rebrov διοργάνωσαν τις πύλες του "Krivbass" (1996), "Tavria" (1998), "Carpathian" και "Prykarpattya" (1999).

Στη δεύτερη θέση της ομάδας στη λίστα - το Ντόνετσκ "Σαχτάρ". Οι ανθρακωρύχοι πραγματοποίησαν καπέλο σε 19 περιπτώσεις. Ο θρύλος του Σαχτάρ στη δεκαετία του 1990 ο Όλεγκ Ματβιεέφ έριξε τρεις φορές τέσσερις φορές. Ποιες ομάδες έκαναν ακριβείς βολές στο στόχο τους από τον Oleg Matveev τρεις φορές σε έναν αγώνα; Το 1994, το "Σαχτάρ" κέρδισε εναντίον του "Ζαρί-Μαλς" με σκορ 3: 0. Ο Matveev σκόραρε επίσης τρεις φορές με "Prykarpattya" (στο "Flint"), Zaporozhye "Torpedo" και "Flint" (1997).

Τι είναι ένα hat-trick και οι παίκτες γνωρίζουν Simferopol "Tavria". Πιθανώς το πιο αξιομνημόνευτο hat-trick από τα Crimeans έλαβε χώρα το 1998, όταν οι ποδοσφαιριστές του Κιέβου Dynamo ήρθαν στην πρωτεύουσα της Κριμαίας. Ο Alexei Osipov στην πάλη του 1998 σημείωσε 3 γκολ κατά του Αλεξάντερ Σοκόφσκι.

Τα γρηγορότερα και πιο πρωτότυπα καπέλα

Πρόσφατα, οι ερευνητές έχουν συντάξει μια λίστα με τα 10 ταχύτερα τριάδες στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Στον αγώνα "Λέτσε" - "Μιλάνο" με σκορ 3: 0 ο Κέβιν Πρίγκιπ Μποτάνγκ σε 14 λεπτά έπαιξε 3 μπάλες από τον αντίπαλο. Για 10 λεπτά, το επίτευγμά του σχεδιάστηκε από τον θρυλικό Ολλανδό Marco van Basten, ο οποίος σκόραρε 3 γκολ στον στόχο του "Γκέτεμποργκ". Την 8η θέση Ole Gunnar Solskjaer, ο οποίος υπέγραψε τρεις φορές σε 10 λεπτά στην πύλη "Nottingham Forest". Στο αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 1982, η Ουγγαρία-Σαλβαδόρ Λάσλο Κισς σκόραρε 3 γκολ σε 7 λεπτά.

Αλλά αυτό δεν είναι όλα! Για το ίδιο χρονικό διάστημα, ο Jermain Defoe σχεδίασε το επίτευγμά του σε μια μονομαχία με το "Wigan". Για 6 λεπτά, τρεις φορές για να χτυπήσει τους αντιπάλους πύλη κατάφερε να Marco van Basten στον αγώνα, "Μιλάνο" - "Atalanta". Ακόμη και μεγαλύτερος ρυθμός πυρκαγιάς έδειξε τον David Villa σε μια μονομαχία με το "Atletico" (5 λεπτά). Ο Robbie Fowler στον αγώνα, "Liverpool" - "Άρσεναλ" για την εγγραφή του επιτεύγματος, ήταν αρκετό για 5 λεπτά. Επίσης για 4 λεπτά, ο Gerd Müller έκανε την περίπτωσή του σε έναν αγώνα με το "Fortune" από το Ντίσελντορφ. Το γρηγορότερο hat-trick ανήκει στον Thomas Ross του Ross County. Σε μόλις 90 δευτερόλεπτα ήταν σε θέση να χτυπήσει την πύλη της κομητείας Nairn τρεις φορές.

Τώρα όλοι γνωρίζουν τι είναι το καπέλο στο ποδόσφαιρο.

Copyright © 2018 el.unansea.com. Theme powered by WordPress.