Αθλητισμός και FitnessΧόκεϊ

Σύγχρονες διατάξεις για την αναμασούν

Σήμερα, μία από τις ταχύτερα αναπτυσσόμενες σπορ χόκεϊ (Μπάντι). Οι κανόνες του παιχνιδιού είναι λίγο διαφορετική από την παραδοσιακή χόκεϊ, αλλά υπάρχουν κάποιες βασικές διαφορές.

Γενικές έννοιες

μπάντυ ονομάζεται η ομάδα των χειμερινών σπορ. Οι αγώνες που πραγματοποιήθηκε στο παγωμένο έδαφος. Οι παίκτες πρέπει να κινούνται γύρω από την πίστα για πατίνια. Οι Χειραγώγηση μόνο ραβδιά έκανε με την μπάλα. Το ίδιο ισχύει και με το πρότυπο επιθέσεις, και τους στόχους και τα περάσματα. Τερματοφύλακες σύλλογοι δεν έχουν, αλλά στο οπλοστάσιό τους, υπάρχουν ειδικά γάντια.

Ο σκοπός του παιχνιδιού είναι να νικήσουμε την αντίπαλη εστία. Ο νικητής είναι η ομάδα που σκόραρε περισσότερα γκολ στον καθορισμένο χρόνο του αγώνα. Στην διεθνή πρακτική, το παιχνίδι είναι συνήθως ονομάζεται «αναμασούν». Στη Ρωσία ονομάζεται «αναμασούν». Κανόνες του ανταγωνισμού εξαρτάται από την ένωση, υπό την αιγίδα του οποίου το τουρνουά. Οι κανονισμοί είναι πολύ παρόμοια, αλλά οι Ολυμπιακοί Αγώνες είναι λίγο τροποποιημένο.

Ο επικεφαλής της Διεθνούς Ομοσπονδίας Μπάντι FIB. Με τη διοργάνωση εκδηλώσεων μεγάλης κλίμακας συχνά συνδέεται Ολυμπιακή Επιτροπή.

Η ιστορία της δημιουργίας

Αναλογική μπάντυ είναι γνωστή από την αρχαιότητα. Στη συνέχεια, αντί των αρχαίων ανθρώπων που χρησιμοποιούνται μπαστούνια αμβλύ ραβδί. Η πρώτη αναφορά της ημερομηνίας παιχνίδι πίσω στο 20ο αιώνα π.Χ.. ε. Τα στοιχεία που βρέθηκαν κατά τις ανασκαφές μιας από τις αιγυπτιακές χωριά, που δείχνουν οι άνθρωποι βγάζει μία εξαιρετική πάσα περίεργη ομάδα. Κάτι παρόμοιο είχε βρεθεί στο έδαφος της πρώην Αζτέκων φυλής cheuka. Είναι επίσης γνωστό ότι με τον ίδιο τρόπο η μπάλα αγωνίστηκε στην αρχαία Ιαπωνία, την Ελλάδα και τη Ρώμη.

Σε κατεψυγμένα σώματα του νερού άρχισε να παίζει στο Μεσαίωνα. Στα αρχαία χρονικά του 10ου αιώνα μπορεί να βρεθεί επαναλαμβανόμενη αναφορά σε ένα παιχνίδι όπως το χόκεϊ, αν και εκείνη την εποχή ονομαζόταν διαφορετικά: klyushkovanie, στυλό, κατσαρόλα, σβούρα, \ κυνηγητό. Είναι γνωστό ότι ένας από τους κύριους οπαδούς του παιχνιδιού στη Ρωσία ήταν ο Πέτρος Ι Ήταν αυτός που είχε εισαχθεί από πατίνια σιδήρου Ολλανδία. Τον 9ο αιώνα στην Ισλανδία άνθισε παιχνίδι που ονομάζεται «knattleyker». Νωρίτερα στη Βρετανία κατέχει το σύνολο του ανταγωνισμού Μπάντι. Οι σύγχρονες διατάξεις του χόκεϊ μπάλα παιχνίδια έχουν συμφωνηθεί και σχηματίζονται μόνο στις αρχές του 19ου αιώνα. Κανονισμοί έχουν βάλει μαζί βρετανική ενθουσιώδες. Ήταν στην Αγγλία ήταν το πρώτο ημι-clubs, που έγινε «Nottingham Forest» και «Sheffield United». Το 1891, η Βρετανία δημιούργησε μια ένωση NAB, η οποία έχει αναλάβει τα καθήκοντα του διοργανωτή του επίσημου διαγωνισμού. Ήταν οι Βρετανοί συνέβαλαν τελικά στην ανάπτυξη των αναμασούν σε χώρες όπως η Νορβηγία, η Σουηδία, η Ελβετία και άλλα.

Στη Ρωσία για μεγάλο χρονικό διάστημα παρέμεινε χόκεϊ σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Ήταν μόνο το 1998 στο Λένινγκραντ, ένα από τα κύρια κυλίνδρων, στον πρώτο αγώνα των εγκεκριμένων διεθνών κανόνων. Από τη στιγμή που στη Ρωσία, αυτό το άθλημα άρχισε γρήγορα να κερδίζει έδαφος.

Οι κανόνες του παιχνιδιού: η ομάδα

Στην αίτηση για τον αγώνα σε κάθε πλευρά θα πρέπει να είναι όχι περισσότερο από 17 άτομα. Κατά την έναρξη του αγώνα στο γήπεδο μπορεί να είναι μόνο 6 παίκτες, συμπεριλαμβανομένου και του τερματοφύλακα. Ο αριθμός των αντικαταστάσεων στα επίσημα τουρνουά δεν περιορίζεται. ανακεφαλαιώνει αλλαγή κατά τη διάρκεια της διακοπής του αγώνα απαγορεύεται. Κανόνες αναμασούν για παραβίαση των κανονισμών προβλέπουν την αφαίρεση των 3 λεπτά. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι οι διαδοχικές παίκτης πρέπει να αφήσει τον αγωνιστικό χώρο πριν τη θέση του θα διαθέσετε. Κάθε χειραγώγηση της σύνθεσης του τη μπάλα και χωρίς τη συμμετοχή του δικαστή. Η εξαίρεση είναι ο τερματοφύλακας αντικατάστασης. Η διαδικασία αυτή είναι δυνατή μόνο με την άδεια του διαιτητή κατά τη διάρκεια της διακοπής της συνεδρίασης. Αξίζει να σημειωθεί ότι καταπίπτει τον χωρίς τερματοφύλακα.

πρότυπα στον τομέα

Παγοδρόμιο αναμασούν δεν είναι διαφορετική από την παραδοσιακή πειθαρχία της επιφάνειας του πάγου. Το πεδίο μήκους μπορεί να ποικίλει από 45 για να 61 m, και το πλάτος -. 26 έως 30 m στη επίσημο πρότυπο διαγωνισμούς είναι ο κύλινδρος με διαστάσεις 58 από 29 m.

Κανόνες Μπάντι παρέχουν, επίσης, τη διάταξη και τα πεδία. Είναι ίδια με την κλασική μορφή, αλλά υπάρχει ένα επιπλέον απόχρωση. περιοχή πέναλτι ορίζεται από το στόχο, και η διακεκομμένη ζώνη που διέρχεται από κύκλους αφής. τα σημεία επαφής είναι τα σημεία για τα ελεύθερα λακτίσματα.

Η πόρτα πρέπει να είναι στο ύψος των 1.22 m και μέγιστο πλάτος - 1,83 m.

αγώνα Ώρα

απορρίψεις συνεδρίαση των επαγγελματικών ανδρών διαρκεί 90 λεπτά. Παρόμοια με την ώρα του αγώνα και οι νέοι έως 21 ετών. τάξεις για παιδιά περιλαμβάνουν τη μείωση του μήκους του παιχνιδιού και 60 λεπτά. Στις γυναίκες, κάθε ένα από τα δύο μισά διάρκειας 35 λεπτών. Η διάρκεια του διαλείμματος μεταξύ των περιόδων εξαρτάται από τους κανόνες του ανταγωνισμού. Μπορεί να διαρκέσει από 5 έως 10 λεπτά. Ομοίως υπολογίστηκε, και η απομάκρυνση από το πεδίο. Ανάλογα με τους κανόνες του τουρνουά, μπορεί να είναι 2-10 λεπτά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι κανόνες του παιχνιδιού του χόκεϋ με την μπάλα δεν περιλαμβάνουν επιπλέον χρόνο. Αυτό ισχύει τόσο για άνδρες και γυναίκες κατηγορίες.

Οι κανόνες του παιχνιδιού: πρότυπο

Όταν το φάουλ αλλά όλοι οι αντίπαλοι πρέπει να είναι από το βλήμα έως 5 μ. Το πρότυπο από τον τόπο όπου έχει ορισθεί η παράβαση. Οι εξαιρέσεις είναι το ελεύθερο λάκτισμα απονέμεται στην επιτιθέμενη ομάδα στην περιοχή πέναλτι ή πάνω από την γραμμή του τέρματος.

Παίξτε για το πρόσωπο άμεσες αντιπάλους μόνο επιτρέπεται, αλλά όχι από την πλευρά υπερασπίζεται. Ένα ελεύθερο λάκτισμα ονομάζεται μπάντυ πέναλτι. Αυτή είναι μια εναλλακτική ανάλογο του πέναλτι ποδόσφαιρο. Κανόνες Μπάντι λένε ότι ένα χτύπημα θα πρέπει να γίνεται μόνο μετά από σφύριγμα του διαιτητή. Το σημείο εκκίνησης είναι η κόκκινη γραμμή. Πριν από την πρώτη επαφή όλοι οι παίκτες της επιτιθέμενης ομάδας είναι πίσω από την μπλε περιοχή. Αν ως αποτέλεσμα μια σφαίρα δεν είναι ένα γκολ, ο αγώνας συνεχίζεται. Απαγορεύεται να παίξει το φάουλ που επέτρεψε, από τον τρόπο, με το χόκεϊ επί χόρτου παιχνίδι.

Οι κανόνες του παιχνιδιού: οι παραβιάσεις

Τα μέλη της ομάδας δεν επιτρέπεται να πιέσει ή να συλλάβουν τους αντιπάλους. Απαγορεύεται να αρπάξει το ραβδί του αντιπάλου, συνδέομαι με το δικό της. Ο δικαστής ορίζει ένα πρότυπο πρόβλεψης για την καθυστέρηση στη μπάλα με τα χέρια του. Σε Στροφή στο βλήμα μπορεί να αγγίξει μόνο με ένα σύλλογο. Τερματοφύλακας έχει το δικαίωμα να πάρει την μπάλα στα χέρια του. Μην πετάτε στο γάντι ή ραβδί του αντιπάλου.

Κανόνες Μπάντι απαγορεύουν κάθε εκδήλωση της τραχύτητας στο γήπεδο. Για επικίνδυνο παιχνίδι ή προσπάθεια να βρεθεί μια διαιτητή αντίπαλο τιμωρούνται αναλόγως. Απαγορεύεται να χτυπήσει την μπάλα, όταν αυτός βρίσκεται πάνω από τον ώμο. Μην αγγίζετε το κέλυφος ή σε πρηνή θέση στα γόνατά του.

Φέρνοντας την μπάλα θεωρείται ότι είναι μια παραβίαση του κορμού και των ποδιών παιχνίδι. Τερματοφύλακες πρέπει να ρίξει ένα βλήμα στο πεδίο έτσι ώστε να αγγίξει την πλευρά.

μετακίνηση

Στην επαγγελματική δικαστής αναμασούν έχει το δικαίωμα να αποκλείσει τον παραβάτη για 3 και 5 λεπτά ή μέχρι το τέλος του αγώνα. Η σοβαρότητα της ποινής εξαρτάται από το φάουλ. Κανόνες του χόκεϊ παιχνίδι παρέχει ποινή 3 λεπτών με τα πόδια για μια σκόπιμη κέλυφος αφής χέρι ραβδί πλήγμα στον αντίπαλο, μια αντικανονική αλλαγή, και ούτω καθεξής. Ν Υπάρχει επίσης ένα μικρό είδος των παραβάσεων περιλαμβάνουν διαφορές με το δικαστή.

Αποκλεισμός για 5 λεπτά εμφανίζεται λόγω απόζευξης, ωθήσει στη θάλασσα καθυστερήσει βραχίονα, έναν πείρο ραβδί αντίπαλο παράπτωμα.

Για σκόπιμα τραχύ και επικίνδυνο παιχνίδι, καθώς και για την απομάκρυνση του ενός τρίτου εισβολέας πρέπει να φύγει από τα όρια τομέα πριν από το τέλος της συνεδρίασης.

Copyright © 2018 el.unansea.com. Theme powered by WordPress.