Αθλητισμός και FitnessΠοδόσφαιρο

Κύπελλο Συνομοσπονδιών 2013

Κύπελλο Συνομοσπονδιών - ένα τουρνουά ποδοσφαίρου στο οποίο οι εθνικές ομάδες ανταγωνίζονται σε αρκετές χώρες. Το τουρνουά διεξάγεται η διοργάνωση της FIFA ένα χρόνο πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο στη χώρα όπου θα πραγματοποιηθεί.

Σε αυτό το στάδιο, οι νικητές των ηπειρωτικών πρωταθλημάτων αγώνα που πραγματοποιήθηκε Συνομοσπονδία (CONMEBOL, UEFA, AFC, CONCACAF, OFC, CAF), καθώς φιλοξενεί το επερχόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο και το νικητή του παρελθόντος. Δηλαδή, σε αυτό το τουρνουά για το κορυφαίο βραβείο αγωνίζονται οκτώ ομάδες.

Αν ο νικητής της ηπειρωτικής πρωτάθλημα είναι επίσης ο πρωταθλητής του κόσμου, σε τέτοιες περιπτώσεις, να καλέσει Cup φιναλίστ της ηπειρωτικής πρωταθλήματος. Αυτό προέρχεται από το κύπελλο, η οποία πραγματοποιήθηκε στο 1992-1995 Κύπελλο του Βασιλιά Φαχντ της Σαουδικής Αραβίας, και είναι ένα είδος προθέρμανσης, πρόβα ή το Παγκόσμιο Κύπελλο. Για όλα δεν είναι τόσο μεγάλη, η ιστορία αυτού του τουρνουά ο νικητής είναι 5 ομάδες - αυτές ήταν οι ομάδες της Γαλλίας, η Δανία, το Μεξικό, την Αργεντινή και τη Βραζιλία. Όσον αφορά τη Βραζιλία, κέρδισε το σπίτι Κύπελλο Συνομοσπονδιών φέτος. Προς το παρόν, αυτή η ομάδα είναι η σημερινή κάτοχος του κύριου βραβείου.

Αυτό το έτος, η ένατη σε ένα συλλαλητήριο σειρά πραγματοποιήθηκε στη Βραζιλία στις αρχές του 15 έως 30 Ιούν. Η Βραζιλία ήταν ο νικητής, κερδίζοντας στον τελικό του τουρνουά σπίτι στην ισπανική εθνική ομάδα με σκορ 4: 0. Μεγάλη συμβολή στη νίκη έγινε από τον Φρεντ, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ εναντίον των Ισπανών, και Neymar, ο οποίος σκόραρε ένα γκολ.

Κατά τη διάρκεια αυτών των γεγονότων συνέβησαν δυσάρεστη κατάσταση: η χρονική στιγμή του Κυπέλλου συνέπεσε με τον 4ο προκριματικό γύρο για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014 στην Ασία. AFC (Ασιατική Συνομοσπονδία Ποδοσφαίρου) ζήτησε να αλλάξει η ημερομηνία του Κυπέλλου, αλλά η FIFA αποφάσισε ότι το πρόγραμμα του αγώνα θα αλλάξει μόνο για την Ιαπωνία, ο οποίος κέρδισε το ασιατικό πρωτάθλημα.

Λίγο περισσότερες πληροφορίες:

- Πηγαίνοντας στον τελικό του τουρνουά, η ισπανική ομάδα πήρε την ευκαιρία να μείνει στην ιστορία ως η τρίτη ομάδα να κερδίσει όλα τα τουρνουά μεταξύ των ποδοσφαιρικών ομάδων, που πραγματοποιούνται από τη FIFA: το ποδοσφαιρικό τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων, Κύπελλο Συνομοσπονδιών και φυσικά το Παγκόσμιο Κύπελλο.

- Η ομάδα Ταϊτή, νικητής του Κυπέλλου της OFC Εθνών του 2012 έλαβε μέρος στο τουρνουά για πρώτη φορά.

- Σε αυτό το τουρνουά για πρώτη φορά στην ιστορία του συστήματος ποδοσφαίρου Αυτόματος προσδιορισμός των κεφαλών χρησιμοποιήθηκε.

Κύπελλο Συνομοσπονδιών το 2013 το πρόγραμμα των παιχνιδιών 15-30 Ιούνιο.

Χρυσή μπάλα

29 Ιούνη του 2013 FIFA τοποθέτησε 6 υποψήφιοι για τη Χρυσή Μπάλα. Το αποτέλεσμα ήταν συνόψισε μετά τον τελικό αγώνα στο Ρίο ντε Τζανέιρο. Ήταν Neymar. Οι υποψήφιοι: Ινιέστα, Paulinho, Πίρλο Ramos Suarez, Neymar.

Χρυσό Παπούτσι

Boot πήρε το καλύτερο σκόρερ του τουρνουά, που ψηφίστηκε παίκτης της ομάδας της Ισπανίας Fernando Torres. Κύπελλο, σκόραρε 5 γκολ.

Διαμαρτυρίες κατά τη διάρκεια του Κυπέλλου

15, Ιουνίου, πριν από την έναρξη του τουρνουά κοντά στο γήπεδο στο Ρίο ντε Τζανέιρο ήταν μια επίδειξη. Οι συμμετέχοντες διαμαρτυρήθηκαν για το γεγονός ότι πολλά δημόσια χρήματα δαπανήθηκαν για την οργανωτική δουλειά Κύπελλο Συνομοσπονδιών. Για να διαλύσει το πλήθος, η αστυνομία αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει σπρέι πιπεριού και δακρυγόνα. Yozef Blatter, πρόεδρος της FIFA, μαζί με τον Πρόεδρο της Βραζιλίας Dilma Rousseff αποδοκιμάστηκε από δυσαρεστημένους τους ανθρώπους στην τελετή έναρξης του τουρνουά.

Copyright © 2018 el.unansea.com. Theme powered by WordPress.