Αθλητισμός και FitnessΠοδόσφαιρο

Όλοι οι νικητές του Europa League

Europa League - ένα διεθνές τουρνουά ποδοσφαίρου, η οποία λαμβάνει χώρα κάθε χρόνο μεταξύ των συλλόγων από την Ευρώπη. Είναι η δεύτερη πιο διάσημο τουρνουά μετά το Champions League, η οποία εμφανίστηκε μόνο το 2009, αντικαθιστώντας το Κύπελλο UEFA. Ο λόγος για αυτό ήταν η μορφή του τουρνουά, ο οποίος είχε αντιπροσώπευε την μόνη πλέι-οφ για να απογειωθεί. Από το 2009, ως μέρος του Europa League διεξήχθη διαίρεση σε ομάδες, που ακολουθείται από μια κλήρωση των πλέι-οφ. Ποιος κέρδισε αυτό το σχετικά νέο τουρνουά; Μόλις οκτώ ισοπαλίες, και η ένατη είναι η διαδικασία διεξήχθη. Σε αυτό το άρθρο θα μάθετε ποιες ήταν οι νικητές του Europa League για τα τελευταία οκτώ χρόνια.

2009 - "Σαχτάρ"

Οι νικητές του Europa League σε αυτό το διάστημα ήταν από διάφορες χώρες, αλλά ήταν η πρώτη ουκρανική ομάδα. Η πρώτη κλήρωση του στον τελικό του Europa League ήταν το Ντόνετσκ «Σαχτάρ» και της Βρέμης «Βέρντερ». Και οι δύο ομάδες ήταν στο Europa League μετά την ολοκλήρωση τρίτο στην ομάδα τους στο Champions League. Ήδη στο 25ο λεπτό Luiz Adriano άνοιξε το σκορ, κινείται μπροστά από τους Ουκρανούς, αλλά Naldo ισοφάρισε αρκετά γρήγορα. Ήταν μόνο σε διακοπή του χρόνου Jadson αποφάσισε την έκβαση υπέρ του «ανθρακωρύχος».

2010 - "Ατλέτικο"

Το επόμενο έτος, η Μαδρίτη «Ατλέτικο», το οποίο αποδείχθηκε ότι ήταν ασθενέστερη από ό, τι το «Chelsea» και «Λιμάνι» στη ligochempionskoy ομάδας συναντήθηκαν στον τελικό με την «Φούλαμ», το οποίο βγήκε με μια δεύτερη θέση στην ομάδα του, τη δεύτερη θέση στην ιταλική «Ρομά». Η πλοκή του παιχνιδιού ήταν η ίδια όπως και πέρυσι. Diego Forlan άνοιξε το σκορ για 32 λεπτά, και πέντε λεπτά αργότερα ισοφάρισε Davies. Ήταν μόνο επιπλέον χρόνο Φορλάν σκόραρε δύο φορές, φέρνοντας ομάδα του στη νίκη. Όπως μπορείτε να δείτε, οι πρώτοι νικητές του Europa League αποφάσισε για το ίδιο σενάριο. Αλλά τότε τα πράγματα έγιναν λίγο πιο ποικιλόμορφη.

2011 - "Πόρτο"

Τρίτον τελικό ήταν η πρώτη, στην οποία συμμετείχαν εκπρόσωποι της ίδιας χώρας. Πορτογαλικά «Μπράγκα» δεν ήταν σε θέση να ανταγωνιστούν στο Champions League, αλλά έφτασε μέχρι τον τελικό του Europa League, όπου περίμενε για «Porto». Σε ένα πολύ έντονο αγώνα, «Porto» κέρδισε με ελάχιστη βαθμολογία 1: 0, χάρη σε ένα γκολ από τον Radamel Falcao. UEFA Europa League άρχισε να κερδίζει έδαφος και γίνεται σταδιακά όλο και πιο ενδιαφέρουσα.

2012 - "Ατλέτικο"

Το 2012, η UEFA Europa League πήρε την πρώτη επανάληψη θρίαμβο. Μαδρίτη «Ατλέτικο» νίκησε στον τελικό του άλλου ισπανικό σύλλογο «Αθλητική» με το 3 βαθμολογία: 0. Δύο γκολ είναι ο ίδιος Falcao, ο οποίος πέρυσι έφερε τη νίκη του «Porto», και η τρίτη σχεδίασε το Βραζιλιάνο Ντιέγκο.

2013 - "Chelsea"

Το 2013, κέρδισε το τουρνουά για πρώτη φορά ένα αγγλικό σύλλογο «Τσέλσι». Αγγλία τα τελευταία χρόνια άρχισε να χάνει θέσεις στην ευρωπαϊκή αρένα, ώστε αυτή η νίκη επί της πορτογαλικής «Μπενφίκα» έχει γίνει πολύ σημαντικό. Φερνάντο Τόρες σκόραρε το πρώτο γκολ, η οποία ακολούθησε την γρήγορη ανταπόκριση του Όσκαρ Καρντόσο, και όταν όλα είναι έτοιμα για την προσθήκη του χρόνου, Ιβάνοβιτς έβγαλε μια νίκη για το «Chelsea».

2014-2016 χρόνια - «Σεβίλλη»

Μέχρι σήμερα, η χώρα του οποίου σημαίνει το ισχυρότερο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο - Ισπανία. «Της Σεβίλλης» - είναι μια ομάδα, η οποία είναι ένα από τα πιο εντυπωσιακά στοιχεία γι 'αυτό. Το γεγονός ότι τα τελευταία τρία χρόνια, «Σεβίλλη» έχει κερδίσει το Europa League, δεν επιτρέπει σε κανέναν να πάρει τον τίτλο της.

Το 2014, το έκανε στον τελικό και πάλι την πορτογαλική «Μπενφίκα», αλλά ήταν από την τύχη και πάλι. Ο αγώνας ήταν απίστευτα αγχωτικό, και τις περισσότερες φορές δεν σκόραρε ένα γκολ. Σε διακοπή νικητής χρόνο και δεν είχε εντοπιστεί, και μόνο σε μια σειρά από «Σεβίλλης» έχει καταφέρει να ξεπεράσει την πορτογαλική αντίπαλο ποινή, κερδίζοντας το πρώτο του τρόπαιο.

Το 2015, συναντήθηκε με μια άλλη ουκρανική ομάδα στον τελικό του ισπανικού συλλόγου, «Dnepr», ο οποίος ήθελε να επαναλάβει την ιστορία του «Σαχτάρ». Και στο έβδομο λεπτό της Ουκρανοί πήραν το προβάδισμα χάρη σε ένα γκολ Καλίνιτς, αλλά στο πρώτο ημίχρονο από τον Grzegorz Krychowiak και Κάρλος Μπάκα επιτρέπεται «της Σεβίλλης» για να πάρει μπροστά. Ωστόσο, η αυλαία του πρώτου εξαμήνου Rotan ισοφάρισε, και το δεύτερο μισό είναι στην πραγματικότητα ξεκίνησε από το μηδέν. Η ευκαιρία σας να επωφεληθούν Bakka, ο οποίος καθορίζεται το τελικό σκορ στον πίνακα βαθμολογίας - 3: 2 υπέρ του ισπανικού συλλόγου, ο οποίος κέρδισε το τρόπαιο για δεύτερη συνεχόμενη φορά.

Αλλά το 2016 στον τελικό του «Σεβίλλης» έκανε ακόμη πιο ισχυρή εχθρό, το αγγλικό «Λίβερπουλ». Και πάλι, αυτό ήταν ένα ελπιδοφόρο ξεκίνημα, όταν Sturridge άνοιξε το σκορ στον αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο έληξε πλεονέκτημα «Λίβερπουλ», αλλά στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν. Gameiro γκολ και να πάρει τη Cook έφερε «της Σεβίλλης» τρίτο συνεχόμενο κύπελλο. Ωστόσο, μπορείτε με ασφάλεια να πούμε ότι η φετινή νικητές του Europa League θα είναι διαφορετική, όπως η «της Σεβίλλης» έχει συμμετάσχει στο Champions League και έφτασε τα πλέι-οφ, χάνοντας με την αγγλική «Lester» στις 1/8 τελικό.

Copyright © 2018 el.unansea.com. Theme powered by WordPress.