Αθλητισμός και FitnessΠολεμικές Τέχνες

Ολυμπιονίκης David Μουσούλμπες

David Μουσούλμπες - γνωστό γεωργιανό παλαιστής freestyle. Κατέχει τον τίτλο του Τιμήθηκε Master of Sports. Έπαιξε σε διεθνή τουρνουά για τις εθνικές ομάδες της Ρωσίας και της Σλοβακίας. Ολυμπιονίκης.

Βιογραφικό του αθλητή

Ο David Μουσούλμπες γεννήθηκε το 1972 στο Ordzhonikidze, στην πρωτεύουσα της Βόρειας Οσετίας. Sport ξεκίνησε το λύκειο όταν ήταν 10 ετών. Έζησε λίγα βήματα μακριά από το αθλητικό συγκρότημα «Trud». Σε αυτό το δωμάτιο είχε εμπλακεί σε ένα αγόρι 10 ετών και ετοιμαζόταν για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2008.

Για να τον νικήσει έτοιμοι μέντορες Savely Biazrov, δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, και Kazbek Dedegkaev, πλοίαρχος του αθλητισμού της ΕΣΣΔ.

Οι πρώτες επιτυχίες

Η πρώτη μεγάλη νίκη του David Μουσούλμπες κέρδισε ήδη το 1993, όταν ήταν 21 ετών. Έγινε ο πρωταθλητής της Ρωσίας στην αριστοκρατική βάρους κατηγορία μέχρι 100 κιλά.

Το 1994 πήγε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στην Κωνσταντινούπολη, όπου κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο. Το τουρνουά είχε κερδίσει γερμανική Aravat Saba, τη δεύτερη θέση πήγε σε μια Αζερμπαϊτζάν Davud Μαγκομέντοφ.

Το 1995, ο David Μουσούλμπες κερδίζει το χρυσό στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη γαλλική πόλη Besancon. Στον τελικό αγώνα κερδίζει Σλοβακίας Μιλάνο Mazac. Στην περίπτωση αυτή, ο αθλητής γίνεται πιο «βαριά» κατηγορία - έως και 120 κιλά. Στην ίδια σεζόν κέρδισε το Παγκόσμιο Κύπελλο, αλλά μετά από μερικά χρόνια, έλαβε τον τίτλο του Τιμώμενη Master of Sports. Οι επιτυχίες του έχουν εκτιμηθεί.

Κάθε ευκαιρία να πάει στην Ολυμπιάδα David Μουσούλμπες, του οποίου η βιογραφία του έχει συνδεθεί με το άθλημα είχε ποτέ πίσω στο 1996, όταν ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στην Ατλάντα. Ωστόσο, την τελευταία στιγμή που αποδείχθηκε ότι ήταν πίσω από την εθνική ομάδα.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Σίδνεϊ

Μέχρι το 2004, ο David Μουσούλμπες κερδίζει άλλο ένα χάλκινο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που γίνεται δύο φορές πρωταθλητής Ευρώπης. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Σίδνεϊ της Αυστραλίας φτάνει στη βαθμίδα του ένα από τα φαβορί του τουρνουά. Στους αγώνες, που πραγματοποιεί με τον πιο διάσημο κατηγορία - μέχρι 130 kg.

Στα ημιτελικά, είναι αντίθετος προς την ιρανική παλαιστής Τζαντίντα. Quest λειτουργεί από τον David Μουσούλμπες πλεονέκτημα, αλλά μόνο κατάφερε να κερδίσει στα σημεία, αλλά στεγνό, 3: 0.

Σε μια παράλληλη μάχη του Ουζμπεκιστάν Artur Ταϊμάζοφ παίρνει βαθμολογία «πινελιά» της υποδοχής κατά της Κούβας Rodriguez.

Η τύχη του χρυσό μετάλλιο στην επίλυση της Ρωσίας και του Ουζμπεκιστάν. Την ίδια στιγμή ο David Μουσούλμπες του οποίου την ιθαγένεια - Γεωργιανοί δεν είχε παίξει για τη Γεωργία, δίνοντας προτεραιότητα στη ρωσική ομάδα. Το αποτέλεσμα του αγώνα 5: 2 υπέρ του Δαβίδ. Ο ήρωας αυτού του άρθρου γίνεται ολυμπιονίκης. Αυτό το χρυσό μετάλλιο ήταν η τελευταία για τη ρωσική εθνική ομάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες και 32 σε περίπτωση ομάδας.

Προετοιμασία για τους επόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες

Ένας σοβαρός υποψήφιος για να κερδίσει στην κατηγορία βάρους του και ο David Μουσούλμπες ήταν την παραμονή των επόμενων Ολυμπιακών Αγώνων, που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα το 2004. Κέρδισε δύο παγκόσμια πρωταθλήματα στη σειρά, αλλά η εθνική ομάδα δεν έχει πάρει. Όχι στην αρχή του αθλητισμού, και λόγω κάποιων δολοπλοκιών που επικρατούσε εκείνη την εποχή στην εντολή.

Η αναγνώριση έλαβε όχι μόνο στη Ρωσία αλλά και στο εξωτερικό. Για παράδειγμα, στη Βουλγαρία, του δόθηκε το συμβολικό τίτλο του καλύτερου freestyle αθλητή. Το 2003, για να εκδώσει την τρίτη νίκη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα δεν θα μπορούσε David Μουσούλμπες. Freestyle πάλη είναι πολύ χαθεί στην ψυχαγωγία στο τουρνουά, το οποίο διεξήχθη στο αμερικανικό Νέα Υόρκη. David Μουσούλμπες, καθώς και ο επίσης διακεκριμένος παλαιστής - επίσης ένας Ρώσος πολίτης Buvaysar Saitiev βίζα των ΗΠΑ. Όλα αυτά έχουν αρνητική επίδραση στην κατάσταση της υγείας του, ο σκεφτεί ακόμη και για το τέλος της επαγγελματικής τους σταδιοδρομίας. Ακόμη και σε ένα χρόνο ήταν ο προπονητής της ρωσικής εθνικής ομάδας, έχοντας εργαστεί σε αυτή τη θέση για τρία χρόνια.

Η απόδοση στο χαλί

Το 2008, ο David Μουσούλμπες του οποίου η φωτογραφία περισσότερες από μία φορές κοσμήσει τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εκδόσεων, αποφασίζει να επιστρέψει στο άθλημα. Γίνεται μέλος της εθνικής ομάδας της Σλοβακίας στην ελεύθερη πάλη, και αυτή η ομάδα θα τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Πεκίνο.

Είναι έκπληξη το γεγονός ότι ο David Μουσούλμπες επαναλάβει την κατάρτιση μόλις έξι μήνες πριν από την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων. Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Τάμπερε, Φινλανδία, την πρώτη μετά από ένα μεγάλο διάλειμμα, έρχεται μόνο στον τελικό, που χάνει. Ωστόσο, μετά την ολοκλήρωση της εκδήλωσης αποδεικνύεται ότι ο αντίπαλός του στον καθοριστικό αγώνα ήταν ένα θετικό τεστ ντόπινγκ. Είναι στερηθεί των βραβείων, να γίνει πρωταθλητής David Μουσούλμπες.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Πεκίνου

Τον Αύγουστο του 2008, έρχεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Πεκίνο σε ηλικία 36 ετών. Ο τρόπος του αρχίζει με το 1/8 τελικού, όπου αντιμετωπίζει τον Νιγηριανό Wilson Sevari. David Μουσούλμπες κερδίζει με ένα σαφές πλεονέκτημα 9: 0.

Στα προημιτελικά, παίρνει πιο έμπειρους αντιπάλους στην ουγγρική Otto Αουμπέλι, χάλκινο μετάλλιο από το Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Το νεοσύστατο Σλοβακίας μαχητής κερδίζει με μια μέτρια βαθμολογία - 4: 1.

Στον ημιτελικό πηγαίνει στην αιώνια αντίπαλό του - Ουζμπεκιστάν Artur Ταϊμάζοφ. David Μουσούλμπες σθεναρή αντίσταση, αλλά δεν κερδίζουν πόντους, ενώ η αντίπαλος δικαστής του τρέχουν δύο σημεία.

Τελευταία ευκαιρία για να κερδίσει ένα ολυμπιακό μετάλλιο - η μάχη για την τρίτη θέση. David Μουσούλμπες ανταποκρίνεται με τον Κουβανό Disney Rodriguez, παραδέχθηκε την παραμονή της Ρωσικής πολίτη Μπακτιγιάρ Ακμέντοφ.

David Μουσούλμπες κερδίζει σαρωτική νίκη 8: 2. Και φέρνει στο ταμείο της Σλοβακίας ομάδα χάλκινο μετάλλιο στην ελευθέρα πάλη. Με την ευκαιρία, στον τελικό στην κατηγορία βάρους 120 κιλών κέρδισε Tajmazov, ήταν ισχυρότερη Ahmedov - 4: 0.

Επί του παρόντος, ο David Μουσούλμπες επέστρεψε στη Ρωσία από τη Σλοβακία. Λειτουργεί στην πρωτεύουσα, στη διαχείριση της Επιτροπής Μόσχας Αθλητισμού, υπό την εποπτεία Alekseya Vorobeva. Στην περιοχή ευθύνης του εξειδικευμένου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Ολυμπιακής αποθεματικό №1.

Copyright © 2018 el.unansea.com. Theme powered by WordPress.