Νέα και ΚοινωνίαΔιασημότητες

John Higgins: βιογραφία, τα γεγονότα της ζωής, φωτογραφίες

Ένα από τα πιο σημαντικά και γνωστά εκπροσώπους του σνούκερ είναι ο John Higgins. Παίκτης Βιογραφία ξεκίνησε στη μικρή πόλη της Wishaw, όπου γεννήθηκε 18 Μαΐου του 1975. Ο Σκοτσέζος κέρδισε μια διεθνή άδεια και έγινε επαγγελματίας παίκτης του το 1992.

Μαζί με άλλες, εξίσου επιφανών Βρετανός Ronnie O'Sullivan, εισήλθε στον κόσμο ελίτ ποικιλίες του σνούκερ - σνούκερ. Πρώτη νίκη συνέβη το 1994, όταν στον τελικό είχε ηττηθεί Deyv Χάρολντ. Από τότε, η καριέρα του άρχισε να εξελίσσεται με ταχείς ρυθμούς.

Καριέρα Σκωτία «μάγος»

Οι δύο πρώτες σεζόν της καριέρας του, ο John πέρασε αρκετά μέτριοι. Ο ίδιος ανακοίνωσε στο τουρνουά Γκραν Pri, το οποίο κέρδισε εντυπωσιακά πρώτη θέση. Σε αυτή την διάσημος παίκτης δεν σταμάτησε και η επόμενη σεζόν κέρδισε δύο τίτλους και η British Open Διεθνές Open. Τα επιτεύγματα αυτά επέτρεψαν την Scot για να πάρει την 11η θέση στην κατάταξη της παγκόσμιας σνούκερ.

Κατά την περίοδο 1995-1996 ο John Higgins συνέχισε να παρουσιάζει ένα εξαιρετικό παιχνίδι. συλλογή τρόπαιο του ήταν αναπληρώνονται με πολλά περισσότερα τίτλους: German Open, το Διεθνές Open. Έγινε ο τέταρτος φιναλίστ για τον κόσμο του τουρνουά και με αυτοπεποίθηση που βρίσκεται στη δεύτερη γραμμή της αξιολόγησης.

Περίοδος 1997-1998 ήταν η πιο επιτυχημένη στην καριέρα του Σκωτσέζου. Higgins ήταν φιναλίστ 8 τουρνουά κατάταξης. Τώρα υπήρχε μόνο το παγκόσμιο πρωτάθλημα, όπου δεν ήταν γνωστό για την μεγάλη επιτυχία. Ο επιτυχημένος συνδυασμός των συνθηκών θα μπορούσε να οδηγήσει σε τιμηθεί όνειρο του παίκτη. Για να το κάνετε αυτό, Stiven Χέντρι έπρεπε να χάσει στον πρώτο γύρο του διαγωνισμού, και John, να πάρει το τρόπαιο. Ως αποτέλεσμα, ολοκλήρωσε το έργο και πήρε την πρώτη θέση στην κατάταξη.

Υψηλή άνοδος και η ταχεία πτώση

Κατά την περίοδο 1998-1999 Dzhon Higgins δεν μπορούσε να υπερασπιστεί τον τίτλο του. Ωστόσο, ο παίκτης ήταν στην πρώτη γραμμή, λόγω της αύξηση σε πολλές μεγάλες διοργανώσεις: The Masters, China International, UK Snooker Championship.

Η επόμενη εποχή δεν ήταν τόσο επιτυχής στην κύρια καριέρα. Σε ένα από τα τουρνουά, σημείωσε τους περισσότερους πόντους ανά παιχνίδι. Πρώτα μέγιστο σπάσιμο των 147 σημείων που καταγράφονται στο Κύπελλο Εθνών, και, στη συνέχεια, της Ιρλανδίας Masters του ανταγωνισμού. Higgins κέρδισε το τρόπαιο μερικά βραβεία σε διαγωνισμούς Welsh Open και το Grand Prix.

Σε 2000/01 John άρχισε να παρακμάζει. Στην αρχή όλα πήγαιναν καλά, και νικήθηκε στον τελικό του Βρετανικό Πρωτάθλημα επιφανείς Μαρκ Γουίλιαμς. Ωστόσο, στο Grand Prix, σταμάτησε συμμετέχουν λόγω του γάμου. Ο αγώνας Κυπέλλου Εθνών έχασε στο Ronnie O'Sullivan και έπεσε στην τρίτη θέση της παγκόσμιας κατάταξης.

Παρά το χαμηλό επίπεδο του παιχνιδιού στις ακόλουθες δύο σεζόν, ο John Higgins έχει καταφέρει να παραμείνει στην πρώτη πεντάδα των καλύτερων παικτών σνούκερ.

Το υψηλό επίπεδο των δεξιοτήτων - η πρώτη θέση στην κατάταξη

Το 2005/06 ο Σκοτσέζος ανακτήσει την εξαιρετική φόρμα του παιχνιδιού. Στο τουρνουά Grand Prix, κέρδισε μια συντριπτική νίκη πάνω από την αιώνια αντίπαλό του Ronnie O'Sullivan. Την ίδια στιγμή, ο John έχει θέσει πολλά ρεκόρ: 4 εκατό σειρές και 494 τρεξίματα σκόραρε.

Το βρετανικό πρωτάθλημα ήταν λιγότερο επιτυχής για Higgins. Έχασε στις 1/8 τελικό τον αντίπαλό του Ken Doherty, αλλά κέρδισε το «Γουέμπλεϊ» του τουρνουά. Στο διαγωνισμό της Μάλτας Κύπελλο ένας παίκτης φτάσει στον τελικό, αλλά ηττήθηκε.

Στο Welsh Open τουρνουά έμπειρο πλοίαρχο χάνει στις 1/8 τελικό. Αγώνας China Open τελειώνει για Scot τελική ήττα από τον Mark Williams. Ήταν ένα από τα φαβορί για το Παγκόσμιο Κύπελλο το 2006. Ωστόσο, στη γενική έκπληξη πολλών εμπειρογνωμόνων, που έδωσε τη θέση της στον πρώτο γύρο του διαγωνισμού με τον Mark Selby. Παρά το γεγονός αυτό, σνούκερ παίκτης John Higgins, κατάφερε να ανακτήσει την πρώτη θέση κατάταξης.

Ασταθής παιχνίδι, απογοητευτική οπαδούς

Σκωτίας οπαδούς «οδηγό» που αναμένεται από αυτόν να είναι όσο επιτυχημένες παραστάσεις όπως την εποχή πριν. Ωστόσο, ο John δεν τους ευχαριστήσουν, και μόνο απογοητεύσει. Πήρε μέρος στον διαγωνισμό Βόρεια Ιρλανδία Trophy, όπου έχασε τα 1/8 τελικούς των Κινέζων παικτών. Στη συνέχεια, ο ίδιος δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο διαγωνισμό «Grand Prix».

Στο βρετανικό πρωτάθλημα Higgins κάνει την ανώτερη τάξη και να φτάσει στο στάδιο ημιτελικούς. Αλλά έχασε με τελικό νικητή τον Peter Ebdon. Στη συνέχεια οι έμπειροι πλοίαρχοι άρχισε να παρακμάζει. Απέτυχε στον πρώτο γύρο των αγώνων Ουαλίας Open και το Κύπελλο της Μάλτας. Στο China Open τουρνουά, ο Σκωτσέζος χτύπησε τα 1/4 τελικό, χάνοντας από τον αντίπαλό του και στενός συνεργάτης Grammy Dott.

Στο διάσημο διαγωνισμό στο Σέφιλντ, Dzhon Higgins δεν ήταν ένα από τα αγαπημένα. Παρ 'όλα αυτά, κατάφερε να αποκατασταθεί με τους οπαδούς και να κερδίσει άλλο ένα τρόπαιο.

Παγκόσμια φήμη - η πρώτη μεγάλη επιτυχία

Το 1998, ο Σκωτσέζος πήρε μέρος στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Εκείνος, για πρώτη φορά στην καριέρα του έφτασε στον τελικό και άρπαξε τη νίκη από τη σκοπιά του Mark Selby molodogoi. Ο Άγγλος να πληρούν τις προϋποθέσεις και έδειξε υψηλό παιχνίδι τάξη. Ωστόσο, ο αντίπαλός του έδειξε πραγματική ικανότητα και τη θέληση για τη νίκη. Ως αποτέλεσμα, «ο μάγος» γιόρτασε την επιτυχία.

Έγινε ο πρώτος νικητής του παγκόσμιο τίτλο το 1998, όταν ήταν μόνο 23 χρόνια μπροστά σε αυτό το δείκτη δύο εξαιρετικούς ποδοσφαιριστές, Williams και O'Salivanna. 9 χρόνια αργότερα, κέρδισε το δεύτερο τρόπαιο του πρωταθλήματος.

Το 2007, ο κάτοχος της τιμητικό τίτλο του «κράτους του Τάγματος της Βρετανικής Αυτοκρατορίας» Dzhon Higgins σε συνέντευξή του παραδέχθηκε ότι η εκδήλωση έχει γίνει ένα από τα πιο σημαντικά στη ζωή του, μετά τη γέννηση του παιδιού.
Η επόμενη εποχή ήταν ακόμη μεγαλύτερη επιτυχία για τον έμπειρο παίκτη. Ήταν ο νικητής του διαγωνισμού «Grand Prix» και πήρε το τρίτο του τίτλο. Στην κατάταξη παίκτες σνούκερ, τερμάτισε 4ος, και ένα χρόνο αργότερα έγινε ο ηγέτης του.

Η χρέωση της δωροδοκίας

Τον Απρίλιο του 2010, ο παίκτης της Σκωτίας, μαζί με τον διευθυντή παρόν του στην επαγγελματική συνάντηση. Ένα ισχυρό επιχειρηματία που προσφέρονται Higgins και Mooney πραγματοποιήσει σειρά εκδηλώσεων για το σνούκερ σε συμβατική βάση.

Εκείνη την εποχή, μια 3-φορές νικητής του παγκόσμιου τίτλου έχει αποφασίσει να αποδεχθεί την δελεαστική προσφορά και τη διεξαγωγή των συμβατικών παιχνίδια. Ως αποτέλεσμα, ο John έπρεπε να δώσω μερικά καρέ. Το συνολικό ποσό των δωροδοκιών ανήλθε σε περίπου 400 000 δολάρια.

Μετά από μια εσωτερική έρευνα Higgins έχει ανασταλεί από τη συμμετοχή σε διαγωνισμούς στο σνούκερ. Ωστόσο, έμπειροι Σκωτσέζος αποφάσισε να διαψεύσει τους ισχυρισμούς, λέγοντας ότι το σύνολο της επαγγελματικής σταδιοδρομίας, ποτέ δεν έχασε σκόπιμα.

Σύμφωνα με την απόφαση του ανεξάρτητου δικαστηρίου, ο παίκτης είχε ανατεθεί μια χρηματικό πρόστιμο και Εξαμηνιαίες αποκλεισμό, και ο διευθυντής της δια βίου αναστολή του από σνούκερ.

Επιστροφή στο παιχνίδι

Επιστρέφοντας από την αναστολή, John κέρδισε μερικά τουρνουά. Δύο από αυτά είναι το πιο διάσημο: Βρετανικό Πρωτάθλημα και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Scot συνέχισε να επιδείξουν ένα υψηλό επίπεδο σνούκερ. John Higgins, του οποίου η βιογραφία είναι μια άμεση απόδειξη του ταλέντου του, «Σκηνοθετημένη» για να νικήσει ακόμα και σε EtPC-5. EtPC-6 δεν πήγε τόσο καλά γι 'αυτόν. Έφτασε στον τελικό, αλλά έχασε στον ενδεχόμενο πρωτοπόρο Michael Holt.

Βρετανικό Πρωτάθλημα Τζον πέρασε σε υψηλό επίπεδο και να συναντηθούν στον τελικό με Markom Uilyamsom. Διάρκεια της συνάντησης ο παίκτης παραδέχτηκε με το σκορ 2: 7 και 5: 9. Αλλά το πιο δύσκολο ματς, Higgins ήταν σε θέση να κερδίσει. Αυτός ο τίτλος ήταν η τρίτη της καριέρας του.

Στο τουρνουά Φεβρουαρίου Welsh Open, έφτασε στον τελικό και έλαβε ένα άλλο τρόπαιο, νικώντας Stephen Maguire με συνολικό σκορ 9: 6. Τον επόμενο μήνα, ο Σκωτσέζος επικράτησε και στον ανταγωνισμό Hainan Classic.

Η ζωή έξω από σνούκερ

Ακόμη και τέσσερις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής John Higgins έχει δικαίωμα στην ιδιωτική ζωή. Το 2000, έκανε μια επίσημη γάμο με τη φίλη του Denise. Κατά τη διάρκεια των ετών που είχε τρία παιδιά: ένα κορίτσι, Claudia, αγόρια και Oliver Pearce. Επιπλέον, ο ίδιος είναι πάντα προσπαθεί να παρακολουθήσει τις ποδοσφαιρικούς αγώνες της αγαπημένης σας ομάδας «Σέλτικ».

Το 2006, μετά την ήττα στον τελικό του Κυπέλλου Μάλτας, John έπεσε από το αεροπλάνο, λόγω της ακραίας δηλητηρίασης. Ωστόσο, η προετοιμασία για το επόμενο τουρνουά και παγκόσμια φήμη στο Crucible, ο παίκτης ήταν σε θέση να εγκαταλείψει το ποτό.

Το 2011, Higgins έχει συμβεί μια μεγάλη τραγωδία. Ο πατέρας του πέθανε από καρκίνο. Είναι σχεδόν πάντα συνοδεύεται από το γιο του συνόλου των παγκόσμιων πρωταθλημάτων.

Η πρώτη γραμμή στην κατάταξη, κερδίζοντας το βρετανικό πρωτάθλημα

Στις ετήσιες βρετανική τελικό τουρνουά Σκοτσέζος συναντήθηκε με Markom Uilyamsom. John Higgins (βλέπε φωτογραφία παρακάτω) ιδρύθηκε για να κερδίσει.

Στον τελικό αγώνα ο Ουαλός έδειξαν ένα χαμηλό επίπεδο του παιχνιδιού. Στα ημιτελικά, έδειξε το χαρακτήρα και θέληση για τη νίκη. Ωστόσο, υπήρχε μια τελική πολύ ατυχές γι 'αυτόν. Συνολική βαθμολογία ήταν 9: 5, όταν ο Σκωτσέζος έσπασε την διάρκεια του παιχνιδιού και κέρδισε 22 τρόπαιο σε όλη την καριέρα του ως επαγγελματίας παίκτης. Εισήλθε στην ομάδα των μεγάλων παικτών σνούκερ, να κερδίσει περισσότερα από δύο στο Πρωτάθλημα Ηνωμένο Βασίλειο.

John Higgins συνεχίζει να ενθουσιάσει τους οπαδούς του ταλαντούχου παιχνίδι. Παρά τη μικρή μείωση, συνεχίζει να δείξει ένα υψηλό επίπεδο δεξιοτήτων. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο 6 παγκόσμια κατάταξη. Scottish «μάγος» της Wishaw μπήκε για πάντα την ιστορία του δημοφιλούς παιχνιδιού.

Copyright © 2018 el.unansea.com. Theme powered by WordPress.