Αθλητισμός και FitnessΠοδόσφαιρο

Super Cup: ιστορία, ενδιαφέροντα γεγονότα, και οι νικητές του τουρνουά

Super Cup - είναι το επίσημο τουρνουά ποδοσφαίρου, το οποίο κανονικά ανοίγει το Ευρωπαϊκό σεζόν. Είναι που πραγματοποιήθηκε τον Αύγουστο. Το τουρνουά αποτελείται από ένα μόνο αγώνα - και βρήκε την ομάδα που κέρδισε την προηγούμενη σεζόν στο Champions League και Europa League.

ίδρυμα

UEFA Super Cup, ιδρύθηκε το 1972. Ο εμπνευστής της ιδέας ήταν Anton Vitkamp - δημοσιογράφος για το δημοφιλές ολλανδική εφημερίδα με την επωνυμία «De Telegraaf». Λίγο αργότερα, έγινε αρχισυντάκτης του αθλητικού τμήματος δημοσίευση. Σε εκείνες τις ημέρες, το ολλανδικό ποδόσφαιρο ήταν πολύ καλή. Επειδή Vitkamp ήθελε να βρει τον πιο πρωτότυπο τρόπο για να αποδείξει τη δύναμη της ολλανδικής ομάδων στην ευρωπαϊκή σκηνή ποδοσφαίρου. Στη συνέχεια FC «Αίας» και «Φέγενορντ» τέσσερις φορές έφτασε στον τελικό του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου. Τρεις φορές κατάφεραν να κερδίσουν το τρόπαιο.

Και εκείνη την εποχή παιζόταν το Ευρωπαϊκό Κύπελλο και το Κύπελλο Κυπελλούχων. Φυσικά, σε κάθε τουρνουά έχει τη δική του ομάδα νίκης του. Vitkampu ήρθε με μια λαμπρή ιδέα - τι θα γίνει αν κανονίσει έναν αγώνα μεταξύ των δύο; Ο αγώνας μεταξύ των δύο ισχυρότερων συλλόγων θα μπορούσε να ανακαλύψει ποια είναι πραγματικά ισχυρή, και αξίζει να καταλάβουν την εξέδρα. Έτσι, ο δημοσιογράφος κοινόχρηστα του ιδέα με Yapom Van Πράγα (πρόεδρος της «Αίας»), το οποίο της άρεσε πάρα πολύ. Και άρχισαν να προετοιμάσει το πρώτο τουρνουά.

Ο πρώτος αγώνας

Όταν Vitkamp με van Πράγα ανώτερο (και ο πατέρας του Jaap) πήγε σε μια συνάντηση με τον Αρτέμιο Franchi, που είναι εκείνη τη στιγμή ο πρόεδρος της UEFA, που έχουν προγραμματίσει να μιλήσει για την ιδέα του τουρνουά και να πάρετε κάποια καμία υποστήριξη. Ωστόσο, ο ίδιος αρνήθηκε. Φαινομενικά, οι οπαδοί, «Ρέιντζερς», η οποία ήταν, θεωρητικά, να παίξουν «Αίας» συμπεριφέρονται ανάρμοστα, και η αποτυχία ήταν να υπηρετήσει την ποινή. Αλλά ο πρόεδρος, η εκατονταετηρίδα των «Ρέιντζερς», άδεια για τη διεξαγωγή του παιχνιδιού - σε μη αντιπαράθεσης.

Σύνολο χρηματοδοτείται το τουρνουά είναι η ίδια εφημερίδα Vitkampa. Μετά από δύο αγώνες «Αίας» κέρδισε με σκορ 6: 3. Ήταν το πρώτο Σούπερ Καπ, και έθεσε τα θεμέλια για την περαιτέρω ανάπτυξη της ιδέας του τουρνουά.

Τι συνέβη στη συνέχεια

Το επόμενο έτος, η UEFA συμφώνησε να επιβλέπει το τουρνουά. Ήταν υποτίθεται ότι θα λάβει χώρα μεταξύ του «Αίαντα» και «Μιλάνο». Από την άλλη, η ολλανδική ομάδα κέρδισε το UEFA Super Cup.

Το 1974, το τουρνουά δεν πραγματοποιήθηκε. Και όλα αυτά εξαιτίας του Μονάχου «Bavaria» και «Magdeburg» δεν θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να συμφωνήσουν σε μια ημερομηνία για. Σε γενικές γραμμές, η σταθερή τουρνουά ήταν μόνο χειρός το 1975. Αλλά το 1981, ακυρώθηκε και πάλι - αυτή τη φορά το «Ντιναμό» της Τιφλίδας δεν μπορούσαν να συμφωνήσουν για τους όρους με «Λίβερπουλ».

Το 1985, το Super Bowl υπήρχε ένας διάσημος σήμερα Eyzelskaya τραγωδία. Στη συνέχεια ο αγώνας, που λαμβάνει χώρα μεταξύ των «Γιουβέντους» και «Λίβερπουλ», υπήρχε μια πραγματική μάχη μεταξύ των οπαδών. Οι άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους. Και οι δύο ομάδες έχουν τιμωρηθεί για την ανεπαρκή τους οπαδούς τους - πέντε χρόνια της ζωής τους εξαιρούνται από όλα τα τουρνουά της UEFA.

Αγαπούσε πολύ το ποδόσφαιρο τόσο φωτεινά. UEFA Super Cup έχει γίνει ένα από τα πιο αναμενόμενα τουρνουά. Ο καθένας ήθελε να δει τη μάχη από τους ισχυρότερους συλλόγους. Στο τέλος της σεζόν 1998-1999, αποφασίστηκε να πραγματοποιήσει ένα τουρνουά μεταξύ των ομάδων που κέρδισε το Κύπελλο UEFA και το Champions League.

οι νικητές

Ποιος είναι πιο συχνά κατέκτησε το UEFA Super Cup; «Barcelona» - για λογαριασμό της πέντε νίκες και τέσσερις ήττες. Η τελευταία νίκη ήταν στο παρελθόν, το 2015. Στη συνέχεια έρχεται το «Μιλάνο» (επίσης 5 νίκες, αλλά μόνο 2 ήττες). «Λίβερπουλ» και «Αίας» - 3 νίκη. Στη συνέχεια έρχεται η Μαδρίτη «Real» και «Άντερλεχτ» και «Valencia», «Γιουβέντους» και «Αθλητισμός» - έχουν δύο νίκες και μηδέν ήττες. Τις περισσότερες φορές δεν ήταν τυχερός, «Bavaria» και «της Σεβίλλης» στο τουρνουά - αυτές οι εντολές μόνο μία νίκη και τρεις απώλειες. Αλλά εμείς δεν κάνουμε καλά σε αυτό το τουρνουά, clubs όπως το Μιλάνο «Inter», Ντόνετσκ «Σαχτάρ» Μόσχα «ΤΣΣΚΑ», «Φέγενορντ», Ντόρτμουντ, «Ντόρτμουντ», «Παρί Σεν Ζερμέν», «Arsenal», «Βρέμη», «Σαμπντόρια» και ακόμη και μερικά από τα FC. Συμμετείχαν στο τουρνουά μόνο μία φορά και έχασε.

Copyright © 2018 el.unansea.com. Theme powered by WordPress.